Odkrywając literaturę PRL i współczesną – przewodnik po epokach na podstawie podręcznika ‘Oblicza epok 4. Język polski. Klasa 4’

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie oblicza literatury można odnaleźć w Polsce? Czy wiesz, jakie gatunki i style literackie dominowały w czasach PRL-u? A może chcesz poznać nowe trendy w literaturze dla młodzieży? Wszystkie te pytania znajdą odpowiedź w podręczniku ‘Oblicza epok 4. Język polski. Klasa 4’. W tym przewodniku po epokach przedstawimy Ci najważniejsze informacje na temat literatury PRL i współczesnej.

Od socrealizmu do nowej fali – podróż przez literackie oblicza PRL

Literatura PRL to okres, który często kojarzy się z jednym nurtem – socrealizmem. Jednakże, warto pamiętać, że lata 50. i 60. to także czas tzw. “nowej fali” oraz nurtu “dojrzałego modernizmu”. Wiele dzieł powstałych w tamtych czasach odzwierciedlało trudną rzeczywistość Polski oraz próbowało ukryć krytykę systemu za metaforami i symbolami.

W latach 70., po okresie cenzury i represji, pojawiła się tzw. “nowa fala”, która charakteryzowała się otwartością na światowe trendy oraz eksperymentowanie z formą. Najważniejszymi przedstawicielami tego nurtu byli m.in. Stanisław Lem, Wisława Szymborska czy Tadeusz Konwicki.

W latach 80. i 90. literatura PRL zaczynała powoli przekształcać się w literaturę III RP. Powstawały dzieła, które poruszały tematykę transformacji ustrojowej oraz próby ukazania Polski jako kraju otwartego na nowe trendy i ideologie.

Współczesna literatura dla młodzieży – od bestsellerów po literaturę niezależną

Literatura dla młodzieży to obecnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się gatunków na rynku książek w Polsce. Popularne są zarówno bestsellery, jak i literatura niezależna oraz tzw. “young adult”.

Bestsellery to przede wszystkim serie takie jak “Harry Potter”, “Zmierzch” czy “Igrzyska Śmierci”. Jednakże, warto także zwrócić uwagę na polskie autorki takie jak Katarzyna Bonda czy Anna Cieplak, które piszą o trudnych tematach dotyczących współczesnej rzeczywistości.

Literatura niezależna to natomiast gatunek skierowany do bardziej wymagającej młodzieży poszukującej oryginalnych treści oraz eksperymentującej z formą.

Podsumowanie

Jak widać, literatura PRL i współczesna mają wiele obliczy i warto poznać je wszystkie. Dzięki podręcznikowi ‘Oblicza epok 4. Język polski. Klasa 4′ możesz zanurzyć się w fascynującą historię literatury oraz poznać nowe trendy w literaturze dla młodzieży. Nie czekaj, odkryj świat literatury już dziś!